Blacha i płyta aluminiowa 5083 to niepoddający się obróbce cieplnej stop 5xxx (Al-Mg) z zawartością 4,0–4,9% magnezu, dostarczany przez GNEE do paneli karoserii samochodów, spawanych konstrukcji transportowych i lekkich wyrobów. Łączy w sobie niską gęstość 2,66 g/cm3 (około jednej trzeciej stali) z dużą odpornością na korozję, dobrą spawalnością i doskonałą odkształcalnością w miękkich stanach O/H111.
Co jestBlacha aluminiowa 5083 na panele nadwozia samochodowego
5083(EN AW-5083, UNS A95083, AlMg4,5Mn) to niepoddający się obróbce cieplnej stop aluminium i magnezu klasy 5xxx. Jego wytrzymałość pochodzi z magnezu w roztworze stałym i utwardzania przez odkształcenie, a nie z obróbki cieplnej. Zawierający 4,0–4,9% magnezu jest to jeden z najwytrzymalszych spawalnych stopów niepoddawanych obróbce cieplnej, zachowujący jednocześnie miękkość i plastyczność w stanach O i H111.
Panele nadwozia pojazdu w naturalny sposób pasują do 5083, ponieważ stop zapewnia cztery właściwości, które mają znaczenie na drodze:
Odciążenie- przy 2,66 g/cm3 jest to w przybliżeniu jedna trzecia gęstości stali, co zmniejsza masę nadwozia i poprawia oszczędność paliwa lub zasięg pojazdu elektrycznego.
Odporność na korozję- wysoka zawartość magnezu tworzy stabilną, przylegającą warstwę tlenkową; zarówno w warunkach atmosferycznych, jak i w mgle solnej, przewyższa rodziny 6xxx i 7xxx.
Spawalność- 5083 zachowuje większość swojej wytrzymałości po spawaniu MIG/TIG, więc ramy pomocnicze nadwozia i obudowy można spawać, a nie tylko nitować lub kleić.
Formowalność- w temperamencie O wspomaga głębokie tłoczenie i złożone formowanie; zagięcie pod kątem 90 stopni można wykonać przy minimalnym promieniu wewnętrznym wynoszącym tylko 1–2 × grubość blachy.
W przypadku zewnętrznych paneli poszyciowych, gdzie priorytetem jest maksymalna ciągliwość, często wybiera się gatunki 5xxx, takie jak 5754 lub 5182; 5083 to wybór, gdy wymagana jest większa wytrzymałość lub konstrukcja spawana.

Skład chemiczny stopu aluminium 5083
Wartości poniżej to limity specyfikacji ASTM B209 i EN 573-3 dla stopu 5083. Jest to stop Al-Mg z manganem zapewniającym wytrzymałość i chromem zapewniającym kontrolę ziarna; zawartość miedzi i krzemu jest utrzymywana na niskim poziomie.
| Element | Treść (%) | Rola / funkcja |
|---|---|---|
| Aluminium (Al) | Reszta | Metal nieszlachetny |
| Magnez (Mg) | 4.0 – 4.9 | Podstawowy element wzmacniający; tworzy stabilny tlenek, zapewnia odporność na korozję i spawalność |
| Mangan (Mn) | 0.40 – 1.00 | Uszlachetnia ziarna, zwiększa wytrzymałość i reakcję na utwardzanie przez odkształcenie |
| Chrom (Cr) | 0.05 – 0.25 | Kontroluje rekrystalizację i poprawia odporność na korozję naprężeniową |
| Krzem (Si) | Mniejsza lub równa 0,40 | Utrzymywany na niskim poziomie, aby chronić odporność na korozję spoin |
| Żelazo (Fe) | Mniejsza lub równa 0,40 | Zanieczyszczenie, ograniczone pod względem odkształcalności i wykończenia |
| Miedź (Cu) | Mniejsza lub równa 0,10 | Utrzymywany na bardzo niskim poziomie (wysoki poziom Cu zaszkodzi odporności na korozję) |
| Cynk (Zn) | Mniejsza lub równa 0,25 | Zanieczyszczenie |
| Tytan (Ti) | Mniejsza lub równa 0,15 | Rafiner zboża |
| Inne (każdy / łącznie) | Mniejsza lub równa 0,05 / Mniejsza lub równa 0,15 | Limity resztkowe |

Właściwości mechaniczne płyty i blachy aluminiowej 5083
5083 nie podlega obróbce cieplnej, więc jego właściwości zależą od temperamentu. Tabela pokazuje minimalne i typowe wartości ASTM B209 / EN 485-2; liczby różnią się w zależności od grubości i postaci produktu – dokładne liczby należy sprawdzić w Świadectwie próby walcowniczej. O i H111 to stany tworzące panel; H32 / H116 / H321 zwiększają wytrzymałość w zastosowaniach konstrukcyjnych.
| Hartować | Wytrzymałość na rozciąganie (MPa) | Granica plastyczności, min (MPa) | Wydłużenie, min (%) | Brinella (HB) |
|---|---|---|---|---|
| O/H111 (blacha 0,2–6,3 mm) | 275 – 350 | 125 | 16 | 75 |
| O/H111 (płyta 6,3–80 mm) | 270 – 345 | 115 | 14 | 75 |
| H112 (płyta) | Większe lub równe 275 | 125 | 12 | - |
| H32 (blacha 0,2–6 mm) | 305 – 380 | 215 | 12 | 89 |
| H116 | Większe lub równe 305 | 215 | 10 | - |
| H321 | 305 – 385 | 215 | 12 | - |
Zgodnie z GB/T 3880 czterocyfrowy stop 5083 przyjmuje te same zakresy rozciągania i plastyczności co ASTM B209 / JIS H4000, więc w przypadku tych norm obowiązuje jeden zestaw wartości. H116 / H321 to stabilizowane gatunki opracowane dla stopów o wysokiej zawartości magnezu, odporne na złuszczanie i pękanie spowodowane korozją naprężeniową.
Właściwości fizyczne i termiczne aluminium 5083
| Nieruchomość | Typowa wartość |
|---|---|
| Gęstość | 2,66 g/cm3 (około 1/3 stali) |
| Zakres topnienia | 570 – 640 stopni |
| Moduł sprężystości | 72 GPa |
| Przewodność cieplna | ~117 W/(m·K) |
| Współczynnik rozszerzalności cieplnej | ~23.8 × 10−6/K |
| Przewodność elektryczna | ~29% IACS |
| Twardość Brinella | 75 HB (O) / 89 HB (H32) |
| współczynnik Poissona | 0.33 |
specyfikacje blachy i płyty aluminiowej 5083
| Przedmiot | Zakres / opcja |
|---|---|
| Grubość | 0,5 – 6 mm (cienka blacha) / 6 – 200 mm (gruba blacha) |
| Szerokość | 1000 – 2650 mm |
| Długość | 500 – 16000 mm lub w razie potrzeby docięte na wymiar / zwój |
| Hartować | O, H111, H112, H32, H116, H321 |
| Typowe rozmiary zapasów | 1250×2500, 1500×3000 mm (dostępne również 4×8 stóp) |
| Wykończenie powierzchni | Wykończenie walcowane, szczotkowane, zabezpieczone folią PVC/PE, malowane |
| Standardy | ASTM B209, EN 485-2, EN 573-3, JIS H4000, GB/T 3880 |
| Tolerancja | Grubość, płaskość i długość zgodnie z ANSI H35.2(M) i ASTM B209 / EN 485-2 |
Tolerancja grubości według ANSI H35.2(M) (Tabela 3.1a, stopy nielotnicze):±0,040 mm dla blachy o grubości 0,40–0,63 mm do szerokości 1000 mm (±0,06–0,10 mm dla większych szerokości); ±0,09–0,18 mm dla blachy 1,0–2,5 mm; ±0,36–0,46 mm dla blachy 6,3–8,0 mm; ±1,00–1,40 mm dla blachy 25–40 mm.Płaskość (tabela 3.11, grupa 5000/5083/6061):4 mm na długość fali 500 mm do 14 mm dla fal powyżej 2000 mm.Długość:ścinanie ±3 mm do 3000 mm; cięcie piłą od +4 do +7 mm do 5000 mm.

Przewodnik po obróbce cieplnej i odpuszczaniu aluminium 5083
5083 is niepoddający się obróbce cieplnej- nie wymaga odpuszczania T i nie ma obróbki cieplnej w przesyceniu ani cyklu sztucznego starzenia (nie ma zastosowania trasa 530 stopni / 175 stopni × 8h stosowana w przypadku stopów 6xxx). Jego temperamenty są produkowane w następujący sposób:
| Hartować | Proces | Co to daje |
|---|---|---|
| O (wyżarzany) | Pełne wyżarzanie, zwykle utrzymywane w temperaturze ~410–430 stopni, a następnie wolno chłodzone | Najmiększa, najwyższa plastyczność – wybór do głębokiego tłoczenia i gięcia o małym promieniu |
| H111 | Nieznaczne umocnienie przez zgniot w wyniku kształtowania, mniejsze niż H11 | Prawie wyżarzona miękkość z odrobiną dodatkowej wytrzymałości |
| H112 | Produkt w stanie fabrycznym (obrobiony na gorąco), nie poddany obróbce cieplnej | Ekonomiczny stan płyty do zastosowań konstrukcyjnych |
| H32 | Utwardzane przez odkształcenie, a następnie stabilizowane (ćwiartka twardości) | Większa wytrzymałość przy zachowaniu możliwości formowania |
| H116 / H321 | Utwardzane przez odkształcenie i stabilizowane termicznie (gatunki morskie) | Wytrzymałość plus odporność na złuszczanie i pękanie korozyjne naprężeniowe |
Utrzymuj temperaturę pracy 5083 na poziomie około 65 stopni lub poniżej. Długotrwała ekspozycja powyżej tego zakresu może uwrażliwić granice ziaren i zmniejszyć odporność na korozję.. 5083 nie jest dostarczany w przypadku temperatur T.
Oznaczenia równoważne aluminium 5083
| System | Oznaczenie |
|---|---|
| AA (Stowarzyszenie Aluminium) | 5083 |
| UNS | A95083 |
| PL | EN AW-5083 (AlMg4,5Mn0,7, materiał 3.3547) |
| HAŁAS | AlMg4,5Mn / 3,3547 |
| JIS | A5083 |
| GB (Chiny) | GB/T 3880 gatunek 5083 (ten sam czterocyfrowy stop; starszy 5A06 / Al-Mg6 ma wyższą zawartość Mg i nie jest identyczny - potwierdzić przed zamianą) |
| ISO | AlMg4,5Mn |
Odporność na korozję aluminium 5083
Atmosferyczny:Doskonały. Wysoka zawartość magnezu tworzy stabilną, samonaprawiającą się warstwę tlenkową; 5083 jest szeroko stosowany tam, gdzie wymagana jest długa żywotność przy niewielkiej konserwacji.
Morski / spray solny:Znakomity - spośród powszechnych stopów aluminium, 5083 zapewnia najwyższą ogólną odporność na korozję w wodzie morskiej, dlatego jest stosowany do kadłubów i pokładów. Jest silniejszy w tym środowisku niż gatunki 6xxx lub 7xxx.
Galwaniczny:Dobre samo w sobie, ale jak każde aluminium powinno być odizolowane od stali lub miedzi, gdzie spodziewany jest ciągły kontakt z elektrolitem; stosować izolowane elementy złączne lub powłoki barierowe na połączeniach z różnych metali.
Pękanie korozyjne naprężeniowe (SCC):Niskie ryzyko w O/H111. Temperaturę H116 / H321 stabilizuje się tak, aby była odporna na złuszczanie i SCC; unikaj długotrwałej pracy powyżej ~ 65 stopni, która może uwrażliwić materiał.
Po skończeniu:5083 anoduje się w szarą, mniej dekoracyjną warstwę; ze względu na wygląd i dodatkową ochronę powszechnie stosowane są wykończenia malowane (PVDF/poliester) lub zabezpieczone folią PVC/PE, a tam, gdzie wymagana jest maksymalna trwałość morska, stosuje się okładziny.
Produkcja aluminium 5083 (spawanie, obróbka skrawaniem, formowanie)
Spawalniczy:Doskonale radzi sobie ze standardowym MIG (GMAW) i TIG (GTAW). UżywaćER5183wypełniacz o wytrzymałości najbardziej zbliżonej do metalu nieszlachetnego, lubER5356 / ER5556zapewniający wysoką wytrzymałość spoiny i dobry kolor po anodowaniu.Nie używaj ER4043 na 5083- krzem w 4043 tworzy Mg₂Si w spoinie, obniżając wytrzymałość złącza i odporność na korozję w przypadku metalu nieszlachetnego o wysokiej zawartości magnezu. 5083 zachowuje większość swojej wytrzymałości po spawaniu.
Obróbka:Od zadowalającego do słabego w porównaniu z gatunkami do obróbki swobodnej. Stosować ostre narzędzia węglikowe, dodatnie kąty natarcia i odpowiednie chłodziwo; spodziewać się krótszej trwałości narzędzia niż w przypadku 6061. Wolniejsze posuwy i sztywne ustawienia zapewniają czystsze wykończenie.
Formowalność:Excellent in O / H111 - obsługuje głębokie tłoczenie i złożone kształty paneli, a gięcie pod kątem 90 stopni można wykonać z minimalnym promieniem wewnętrznym wynoszącym 1–2 x grubość blachy. H32 wygina się przy większych promieniach; zaplanuj promień zgięcia według stanu i grubości.
Cięcie i łączenie:Nożyce, piły, cięcie laserowe i strumieniem wody działają dobrze; mechaniczne mocowanie i klejenie są również powszechne w zespołach nadwozia.
Kontrola jakości blachy aluminiowej 5083
Kupującym z branży motoryzacyjnej i transportowej zależy na spójności, a nie tylko na certyfikacie. W przypadku arkuszy i płyt 5083 GNEE sprawdza następujące elementy, zanim zamówienie opuści magazyn:
| Ryzyko w przypadku pominięcia | Co sprawdzamy | Norma/metoda | Wynik, który otrzymujesz |
|---|---|---|---|
| Wysłano niewłaściwy stop lub stan | Stop, stan i wymiary potwierdzone na podstawie rysunku i zamówienia zakupu | ASTM B209 / EN 485-2 / EN 573-3 | Materiał odpowiada uzgodnionej specyfikacji, zweryfikowanej w MTC |
| Arkusz poza tolerancją powodujący problemy z dopasowaniem | Zmierzono grubość, szerokość, długość, płaskość i prostopadłość krawędzi | ANSI H35.2(M), sprawdzian / liniał / CMM | Raport wymiarowy w uzgodnionym zakresie tolerancji |
| Ukryta korozja lub defekty formacyjne | Powierzchnia i krawędzie sprawdzone pod kątem zadrapań, pęknięć krawędzi, śladów tlenków i cewek | Wizualna + wyrywkowa kontrola każdej partii | Czyste, wolne od wad powierzchnie gotowe do formowania |
| Uszkodzenie spawania lub formowania podczas pracy | Właściwości chemiczne i mechaniczne sprawdzone na gorąco młyna | Certyfikat testu młyna EN 10204 3.1 (3.2 / strona trzecia na żądanie) | Identyfikowalne właściwości, które możesz przekazać swojemu działowi kontroli jakości |
Wszelkie odstępstwa od uzgodnionej specyfikacji są ustalane z Państwem przed wejściem materiału do produkcji lub wysyłki.

Wykończenia powierzchni blachy i płyty aluminiowej 5083
| Skończyć | Notatki |
|---|---|
| Wykończenie młyna | Powierzchnia po walcowaniu; norma dla części konstrukcyjnych i spawanych |
| Szczotkowane/polerowane | Wykończenie kierunkowe lub lustrzane dla widocznych wykończenia |
| Zabezpieczone folią PVC/PE | Nałożona folia ochronna, aby uniknąć zarysowań podczas formowania i transportu |
| Malowany (PVDF / poliester) | Określony kolor i dodatkowa ochrona antykorozyjna/UV dla paneli zewnętrznych |
| Jasne anodowanie | Możliwe, ale daje szary, mniej jednolity film; potwierdzone na próbce przed produkcją |
Zastosowania aluminium 5083 w motoryzacji i transporcie
5083 jest stosowany w pojazdach i transporcie, gdzie wymagana jest niewielka waga, spawalność i odporność na korozję:
Panele nadwozia samochodowego
Drzwi, maski, błotniki i wewnętrzne panele konstrukcyjne z O / H111 w celu zapewnienia ciągliwości i H32, gdzie potrzebna jest większa wytrzymałość - zmniejszenie masy nadwozia w celu poprawy zużycia paliwa i zasięgu EV.
Obudowy akumulatorów i obudowy pojazdów elektrycznych
Lekkie, spawalne obudowy i konstrukcje tac do akumulatorów i obudów napędów elektrycznych, w których stosunek wytrzymałości do masy i właściwości antykorozyjne modelu 5083 zwiększają bezpieczeństwo i zasięg.
Spawane ramy pomocnicze i wsporniki nadwozia
Ponieważ 5083 zachowuje swoją wytrzymałość po spawaniu, stosuje się go do spawanych konstrukcji nośnych, wsporników montażowych i wzmocnień, gdzie samo nitowanie nie wystarczy.
Ciężarówki, przyczepy i cysterny
Nadwozia wywrotek, nadwozie cystern i konstrukcje burt kurtynowych, które charakteryzują się niską wagą i odpornością na sól drogową.
Kolej i tabor
Blachy karoserii i spawane konstrukcje wewnętrzne, w których oszczędność masy i odporność na korozję wydłużają żywotność.
Morskie i przybrzeżne
Kadłuby, pokłady i nadbudówki — pierwotna wytrzymałość 5083 - przydatna w przypadku nakładania się obowiązków pojazdów i statków.



Porównanie aluminium 5083 z innymi stopami
W przypadku wyboru paneli nadwozia i lekkich arkuszy, 5083 jest najczęściej porównywany z 5052 (blacha ogólna) i 6061 (strukturalny, nadający się do obróbki cieplnej). W tabeli wykorzystano typowe wartości ASTM B209 / EN 485-2.
| Nieruchomość | 5083 (O / H111) | 5052 (O) | 6061 (T6) |
|---|---|---|---|
| Rodzina stopów | 5xxx Al-Mg | 5xxx Al-Mg | 6xxx Al-Mg-Si |
| Zawartość mg | 4.0 – 4.9% | 2.2 – 2.8% | 0.8 – 1.2% |
| Możliwość obróbki cieplnej | NIE | NIE | Tak |
| Wytrzymałość na rozciąganie | 275 – 350 MPa | 210 – 260 MPa | 290 min, ~310 typowo |
| Granica plastyczności, min | 125 MPa | 65 MPa | 241 MPa |
| Gęstość | 2,66 g/cm3 | 2,68 g/cm3 | 2,70 g/cm3 |
| Formowalność (O / miękka) | Doskonały | Bardzo dobry | Umiarkowany (T6) |
| Spawalność | Doskonały | Dobry | Dobry |
| Korozja morska | Doskonały | Bardzo dobry | Dobry |
| Typowe zastosowanie | Konstrukcje morskie, spawane, ramy pomocnicze nadwozia | Arkusz ogólny, obudowy, panele | Części obrabiane i konstrukcyjne |
Tam, gdzie priorytetem jest maksymalna ciągliwość zewnętrznych paneli poszycia, powszechnie wybiera się gatunki 5xxx z niższą zawartością magnezu, takie jak 5754 lub 5182; 5083 to mocniejsza opcja w przypadku części spawanych lub obciążonych większymi obciążeniami. GNEE może dostarczyć 5052, 5754, 5182 i 6061 jako alternatywy - powiedz nam, jaki jest priorytet, a my zarekomendujemy temperament.
O GNEE
GNEE dostarcza produkty aluminiowe od 2008 roku, a obecnie eksportuje do 100+ krajów i regionów.
Typowe temperamenty i rozmiary 5083 są dostępne w magazynie; akceptowane są zarówno małe, jak i duże zamówienia z elastycznym MOQ.
Standardowy czas realizacji wynosi 15–30 dni; każde zamówienie jest dostarczane z certyfikatem testu młyna EN 10204 3.1 i istnieje możliwość zorganizowania kontroli przez stronę trzecią (np. SGS).
Nasz zespół techniczny pomaga w wyborze odpowiedniego stopu, stanu i wykończenia dla danego zastosowania w zakresie panelu nadwozia lub konstrukcji oraz zapewnia wyceny oparte na rysunkach.

Dlaczego warto wybrać GNEE do aluminium 5083
Zapasy i elastyczność:5083 w O / H111 / H32 i blachy o typowych grubościach znajdują się w magazynie, z elastycznym MOQ, więc próbne i małe partie są akceptowane obok pełnych kontenerów.
Czas realizacji:15–30 dni na zapasy i typowe specyfikacje, z przycięciem na wymiar i obróbką zaplanowaną zgodnie z planem budowy.
Certyfikaty, które możesz przekazać dalej:każda przesyłka posiada Certyfikat Testu Młynowego EN 10204 3.1; 3.2 i inspekcje stron trzecich (SGS, BV, TÜV) są organizowane na życzenie, a dane chemiczne/mechaniczne można powiązać z ciepłem.
Przetwarzanie do kształtu zbliżonego do netto:dostępne jest cięcie, piłowanie, cięcie laserem/strumieniem wody, gięcie, spawanie i nakładanie folii ochronnej, dzięki czemu otrzymujesz części bardziej zbliżone do gotowych rozmiarów.
Opakowania zbudowane do transportu morskiego:nadające się do żeglugi opakowanie eksportowe na ISPM-15 poddanych fumigacji paletach z zabezpieczeniem krawędzi, wodoodpornym kraftem, środkiem osuszającym i przekładką PE/papieru pomiędzy arkuszami, aby zapobiec zadrapaniom i korozji podczas transportu.





